Правовиховна робота

Шкільний центр профілактики правопорушень

1. Основна мета та задачі
- Облік учнів, схильних до порушень дисципліни та порядку, режимних правил поведінки; до агресивної, нетолерантної поведінки у школі, поза школою, у позаурочний час, у спілкуванні з оточенням.
- Розробка та здійснення програми діяльності з профілактики та попередження правопорушень серед неповнолітніх.
- Розповсюдження та пропаганда правових знань серед неповнолітніх із метою виховання правової культури та свідомості, законослухняності, дисциплінованості.
- Утворення у шкільному закладі атмосфери неприпустимості до будь-яких проявів антигромадської, протиправної поведінки.

2. Структура центру та форми роботи
1. Координаційна рада центру:
- розробляє та здійснює програму роботи центру, координує роботу його підрозділів - служб;
- приймає рішення про постановку на внутрішньошкільний облік учнів, які схильні до скоєння правопорушень або виховуються у проблемних родинах (алкоголізм, наркоманія, наявність засуджених родичів і т. п.) або перебувають на обліку у правоохоронних органах;
- закріплює за учнями, які поставлені на внутршньошкільний облік, наставників - досвідчених педагогів, здійснює координацію їх діяльності, забезпечує їм методичну та практику допомогу;
- організовує співробітництво з кримінальною міліцію у справах неповнолітніх, службою у справах неповнолітніх держадміністрації, іншими правоохоронними органами (прокуратурою, адвокатурою).

Склад координаційної ради:
директор центру - голова ради, директор школи;
заступник директора центру – вчитель правознавства;
керівник МО класних керівників 1-9-х класів;
медичний працівник;
класні керівники.
                                 
з/п
  
   Дата
           
             Основні заходи

Відповідальні
1.





















2.



























4.

















5.








































































Вересень





















Грудень



























Січень

















Травень










































             
Засідання ради 1:
1.Закріплення обов'язків серед членів ради;
2. Затвердження плану роботи ради на перший семестр  навчального року;
3.Персональний склад  дисциплінарного комітету.
4.. Виявлення учнів, схильних до будь-яких правопорушень, а також учнів із проблемних родин.
5. Соціальна паспортизація класних колективів.
6.Закріплення громадських доручень серед учнів,
7.Програма місячника пропаганди правових знань.
8. Загальношкільний рейд із метою виявлення порушень санітарних та режимних норм (куріння цигарок, сторонні предмети, зовнішній вигляд - разом з органами учнівського самоврядування).





Засідання ради 2:
1.Підсумки загальношкільного рейду з виявлення порушень санітарних і режимних вимог.
 2.Нарада з питань зайнятості учнів у період зимових канікул (за участю класних керівників, та об'єднань учнів)  
3. Загальношкільний рейд з метою виявлення порушень дисципліни та порядку під час перерв і у шкільній їдальні (разом з органами учнівського самоврядування).
 4. Спільне засідання ради та МО класних керівників 1-9-х класів за участю працівників правоохоронних органів «Стан правопорушень серед неповнолітніх за минулий рік та основні напрями роботи з вирішення цієї проблеми»     
 5.Соціологічні дослідження у 6-9-х класах «Як ми вміємо спілкуватись один з одним











 Засідання ради 3:
1.Роботу освітньо-правової служби;
2. Стан виховної роботи з учнями, які потребують особливої уваги, у 1-4-х класах;
3.Підсумки загальношкільного рейду з виявлення порушень дисципліни та порядку під час перерв.
4. Анкетування серед учнів 9-х, класів про майбутнє працевлаштування після закінчення навчання в школі.
5. Загальношкільна конференція для батьків учнів за участю медичних фахівців накрологічного та венерологічного медичних закладів «Забезпечення здоров'я та безпеки здоров'я в сучасних умовах»         




Засідання ради 4:
1.Стан дисципліни, порядку та виконання режимних правил у випускному класі;
2. Спільне засідання ради та МО класних керівників 1-9-х класів за участю співробітників прокуратури «Про стан виконання законодавства України про захист прав дитини, недопущення насильства в сім'ї та попередження правопорушень у цій галузі»        
 3. Основні напрями роботи під час літніх канікул з учнями, які схильні до правопорушень;
4.Основні напрями роботи школи та ради під час літніх канікул.
5. Спільне засідання ради та МО класних керівників «Про підсумки роботи та загальний стан роботи з учнями, які потребують особливої уваги».



Голова ради
класні керівники,
класоводи,
члени ради



















Голова ради,
класні керівники,
класоводи,
члени ради























Голова ради,
класні керівники,
медичний працівник,
класоводи,
члени ради












Голова ради
класні керівники,
класоводи,
члени ради
 Статус дисциплінарного комітету школи
Головні цілі та задачі: розгляд питань, пов'язаних із порушеннями дисципліни та порядку на уроках і поза уроків, режимних правил роботи школи, учнівської етики, проявів неетичних , нетолерантних, агресивних стосунків між учнями, між учнями та вчителями, учнями та іншими працівниками школи.
Форми роботи: дисциплінарний комітет засідає щотижня. На кожному засіданні розглядаються питання неправомірної поведінки конкретних учнів, усі випадки протиправних дій під час навчального процесу, у позаурочний час.
Усі рішення дисциплінарного комітету повинні бути націлені не на покарання конкретного учня, а не те, щоб була дана оцінка його поведінки, щоб учень-правопорушник та інші учні чітко зрозуміли неприпустимість подібних протиправних дій і що кожний проступок не залишиться без уваги з боку колективу.
Склад дисциплінарного комітету призначається з числа авторитетних учителів і учнів школи. Кількість і персональний склад затверджуються на засіданні координаційної ради центру профілактики та попередження правопорушень серед неповнолітніх.
Рішення, які може прийняти комітет (обов'язково доводяться до відома колективів і батьків учнів):
попередження;
суворе попередження (у письмовій формі);
направлення офіційного листа батькам;
клопотання перед директором школи про оголошення догани;
клопотання перед директором школи про оголошення суворої догани;
клопотання перед адміністрацією школи про направлення відповідного представлення до кримінальної міліції у справах неповнолітніх, служби у справах неповнолітніх держадміністрації, прокуратури про притягнення учня та його батьків до відповідальності.

                                                        Протокол

                                                  №_____

                        засідання ради профілактики правопорушень

                                  від____________________

Присутні:_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Питання:_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Слухали:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Постановили:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

   Голова   ради                                                 
    
    Секретар           

І Організація шкільної ради профілактики правопорушень.
1.1 Шкільна рада профілактики (в подальшому ШРПП) створюється при школі на педагогічній раді відповідним наказом.
1.2 План роботи ШРПП затверджується на педраді: він передбачає актуальні проблеми роботи з «проблемними» підлітками та шляхи їх подолання в даному навчальному році.
1.3 До складу ШРПП входять 7 осіб.
1.4 Засідання ШРПП проводяться 1 раз на місяць і оформляються протоколами, які зберігаються постійно до випуску учня, який розглядається на раді профілактики.
1.5 ШРПП підпорядковується аналогічній раді району з профілактики правопорушень.
1.6 При необхідності ШРПП виходить з конкретними пропозиціями в органи влади на місцях.
ІІ. Мета і склад шкільної ради профілактики правопорушень.
2.1 Основною метою ШРПП є вироблення гнучкої політики щодо «проблемних» дітей та підлітків. Організація і систематизація їх вільного часу.
2.2 Діяльність ШРПП повинна бути спрямована на корекцію життєвої позиції «проблемного» підлітка. Формування його соціальної активності, виявлення та реалізацію внутрішніх сил та можливостей особистості кожного.
2.3 Необхідними умовами системності в роботі ШРПП є забезпечення єдності всіх виховних структур спрямованих на залучення «проблемного підлітка» до різних видів діяльності.
2.4 До складу ШРПП можуть входити директор школи, один з членів батьківського комітету, заступник директора з виховної роботи, представник ІСН, дільничний інспектор РВВС, класні керівники ( де найбільше правопорушень), представники батьківського комітету класів, представники шефської організації, закріпленої за школою, представник учнівського самоврядування , педагог – організатор, представник культурно – спортивних громадських організацій району.
2.5 ШРПП організовує роботу з «проблемними» підлітками не тільки в межах школи, а також на території сільської ради, залучає батьків і громадськість села:
·        батьків «проблемних» підлітків або осіб, які їх заміняють;
·        інспекцію у справах неповнолітніх району;
·        шефів – виробників, закріпленого за школою підприємства;
·        комісію сприяння сім’ї та школі тих підприємств, де працюють батьки «проблемних» підлітків.
ІІІ. Організація роботи з «проблемними» підлітками.
3.1 На ШРПП систематично розглядаються питання пов’язані з різними аспектами роботи з «проблемними» підлітками.
3.2 В основу профілактики правопорушень покладено індивідуально-виховну роботу та ранню профілактику:
a)     взаємодія школи та сім’ї з даної проблеми;
b)    проведення тестування та анкетування по виявленню учнів, схильних до правопорушень;
c)     виявлення соціальних причин, що дали підставу рахувати підлітка «проблемним»;
d)    внутрішкільний облік учнів, які схильні до правопорушень, планування індивідуальної роботи з ними;
e)     оформлення щоденника психолого – педагогічних спостережень за «проблемними» підлітками;
f)      виявлення неформальних лідерів у класному колективі;
g)     залучення «проблемних» підлітків до різних видів діяльності.
3.3 Відвідування та робота з підлітками за їх місцем проживання.
3.4 Особливості організації навчальної діяльності, шляхи виховання інтересу до знань.
3.5 Організація індивідуального шефства над підлітками, які стоять на обліку в районній інспекції у справах неповнолітніх.
3.6 Організація періодичних медичних оглядів і бесід з лікарями – психоневрологами та іншими.
3.7 Робота з «неблагополучними сім’ями»:
·        проводити бесіди з такими батьками, повідомляти за місцем їх роботи про факти безвідповідального відношення до виховання дітей;
·        представляти в КСН та опікунську раду райдержадміністрації, в інспекцію у справах неповнолітніх органів внутрішніх справ матеріали для притягнення до відповідальності батьків, які не займаються вихованням дітей і поведінка яких негативно впливає на виховання дітей;
·        організація консультпунктів для батьків з сімейного виховання;
ІV. Проблема використання вільного часу «проблемними підлітками»
4.1 Завдання відволікати підлітка від небажаного середовища шляхом залучення до різних видів діяльності:
·        залучення до занять в гуртках, студіях та спортивних секціях при школі;
·        залучення до занять в гуртках, секціях, клуби за місцем проживання;
·        створення та організація гуртка «Юні помічники міліції», Гурка «Юні друзі ДАІ»;
·        працевлаштування
·        підлітків, які закінчили 9 класів і не бажають продовжувати навчання;
4.2 Забезпечення  безперервності виховання шляхом взаємодії школи, сім’ї, громадськості та організація вільного часу «проблемного підлітка».
4.3 Контроль за проведенням вільного часу: рейди членів батьківського комітету разом з представниками ІСН.
4.4 Залучення «проблемного» підлітка у студентські загони (по 1 чол на загін) в літний період.
4.5 Залучення підлітка до роботи на шефських підприємствах (згідно Кодексу законів про працю України) в позаурочний час.
V.               Організація та проведення заходів з профілактики правопорушень.
5.1 Спільно з районною ІСН аналізувати стан криміногенної обстановки на території села.
5.2 Проводити місячник правового виховання.
5.3 Виявляти неповнолітних, не зайнятих громадсько-корисною працею.
5.4 Організовувати рейди по запобіганню правопорушень в громадських місцях і патрулювання в районі школи.
5.5 Створення батьківського партруля.
5.6 Заходи з гігієнічно-статевого виховання з залученням психологів та лікарів.
5.7 Профілактика та попередження дитячого дорожно - транспортного травматизму та пропаганда правил дорожного руху серед дітей та підлітків.
5.8 Протипожежна безпека.
5.9 Проведення «дня відкритих дверей» в школі щодо профілактики правопорушень.
5.10  Використання в роботі по запобіганню правопорушень засобів масової інформації
5.11    Систематизувати та поширювати передовий досвід кращих ШРПП по профілактиці правопорушень по школах району.
VI . Пропаганда правових знань.
6.1 Створення та проведення тематичних кінолекторіїв за участю працівників правоохоронних органів для дітей та батьків (особливу увагу приділити неблагополучним сім’ям)
6.2 Проведення тематичних вечорів, лекторіїв, конкурсів, вікторин з правового виховання.
6.3 Створення гуртків, оформлення стендів з правового виховання та профілактики правопорушень, а також вен захворювань, наркоманії, алкоголізму тощо.
6.4 Випуск шкільної газети з правового виховання.

Профілактика правопорушень
МЕТА:На прикладах з життя ознайомити учнів з кримінальною
 відповідальністю, показати, які наслідки можуть мати звичайні
 пустощі; виховувати законопослушних громадян.
         ПЛАН.
1.Обговорення ситуації.
2.Бліц-турнір на тему” Ти і закон”.
КЛАСНИЙ КЕРІВНИК.Ми вже не раз чули про те, що почастішали випадки дитячої злочинності.Багато причин є для цього у нашому сьогоднішньому житті.Але однією із головних,
я вважаю, є те, що підлітки не знають законів. Зараз групи учнів будуть розігрувати перед нами різні ситуації.А ви будете оцінювати характер правопорушення і міру покарання, яка може бути присуджена за дане правопорушення.
 СИТУАЦІЯ 1.
(За столом сидять троє учнів.Вони обговорюють подію: Михайло заліз на склад і викрав кілька пачок цигарок.)
Міша: А ви знаєте, що це було не так і страшно.Ти б, Назарку, мабудь з переляку у штани наклав би.А я зовсім не боявся .
Назар. Тоді вип’ємо за успіх.
Іра.Ви б краще не пили.
Міша.А що, ти з нами не збираєшся пити?
Іра Трішки спробую.
Міша. Пий, Ірко, ти це заслужила.Адже, поки твоєї мами немає вдома, нехай все це полежить у тебе.
Іра. Я так і знала, що ви мені дасте на зберігання.Але ж коли домовлялися про те, що ти підеш красти цигарки, Назар обіцяв їх заховати у себе вдома. А тепер даєте мені!
Назар.Тихіше, дитинко. Подякуй, що план розробив безпрограшний.
ЗАПИТАННЯ.Чи винні у крадіжці всі троє підлітків?
ВІДПОВІДЬ.Так, винні усі троє у скоєній крадіжці
Назар організував її, він найстарший, Міша безпосередньо здійснив злочин. А Іра --знала про злочин і мовчала, нікого не попередила. Тут є організатор і підмовник злочину(Назар), виконавець злочину—Михайло. А Іра є посібником. Вона знала, що готується злочин і не прийняла заходів, щоб йому перешкодити. Укривання злочину—це є посібництво до його здійснення. Тим більше винна дівчина, що вона ще погодилася зберігати крадені речі.
Ст. 223 КК України за такий злочин визначає покарання через позбавлення волі на термін від 3 до10 років.
ЗАПИТАННЯ. Яку б міру покарання визначили ви кожному з них?
 СИТУАЦІЯ 2.
За столом сидять двоє учнів.
Андрій. Сиджу на лавці. Раптом бачу іде мій колишній друг, а тепер ворог—Сашко. Ну, думаю, зараз я з тобою розквитаюся. Хапаю палку—цей спосіб оборони або нападу я часто використовую і наздоганяю Сашка. Ударив ззаду .А то виявився не він, а якийсь незнайомець. Той від удару впав. Ну думаю, коли вже так сталося, полізу почищу його кишені. Ну і сміхота Витягнув гаманець, а в ньому всього 3 гривні, звичайно, і від них не відмовився, давай швидше тікати. Отак мені пощастило .
Володя. А зі мною теж сталася пригода. Іду, бачу Оксанка. Хотів пожартувати: смикнув за сумку і побіг .Біжу, захекався. Вирішив оглянутися. Йой! А то не Оксана, а якась старушенція. Очі витріщила, щось шепче, руки тремтять. Я з переляку чкурнув. Перевірив сумку. Теж не багато: 13 гривень І число таке нещасливе. Хай йому грець!
Міша. Що зажурились,синки? Чув я вашу розмову. Хто ж так ризикує? 2-3 гривні вкрали! Це треба бути отаннім дебілом! Навчайтеся, синки, поки я добрий.
Ось дивіться.( виймає гаманець із кишені Андрія) Як бачите ніякого ризику.
ЗАПИТАННЯ. Давайте проаналізуємо всі три ситуації. Які злочини тут мали місце, яка міра покарання передбачена за них Карним Кодексом?
ВІДПОВІДЬ. Вчинок Андрія кваліфікується як розбій. У Карному Кодексі це ст. 142: Розбій—це напад з метою заволодіння індивідуальним майном громадян, поєднаний з насильством, небезпечним для життя або здоров’я людини, яка зазнала нападу або з погрозою застосування такого насильства. Карається позбавлнням волі на термін до 5 років або виправними роботами на термін до 2 років.Володя вчиив рабіж. Грабіж—це відкрите викрадання індивідуального майна, ст. 141 КК. Особа, що вчинила грабіж, карається позбавленням волі до 5 років або виправними роботами від 1 до 2 років
Міша здійснює крадіжки. Відповідальність за крадіжки ми уже обговорювали.
 СИТУАЦІЯ 3.
За столом сидять троє дівчат: Катя, Таня, Кароля. Вони обідають у кафе. Їм сподобалися гарні чарчини. Дівчата вирішили вкрасти, двоє підійшли до офіціанта,щоб розрахуватися, а одна тим часом поклала їх у сумку.
Катя. Все вийшло так непомітно.
Таня. Підемо завтра у інше кафе. Дістанемо ще щось.
Кароля. Згода.
ЗАПИТАННЯ. Який злочин вчинили дівчата?
ВІДПОВІДЬ. Цей злочин передбачає ст. 82 КК . Розрадання державного або колективного майна. Відкрите викрадання державного або колективного майна карається позбавленням волі на термін до 4 років або виправними роботами на термін від 1 до 2 років.
КЛАСНИЙ КЕРІВНИК.Ми розглянули ситуації, взяті з реального життя, зроблені реальними людьми. Молоді люди, про яких ми почули, стали на хибну стежку. Чи штовхав їх хтось, чи обрали самостійно? Та це вже, власне, не має значення. Всі вони відбували заслужене покарання. З їх життя випав великий відрізок часу, коли вони могли бути, як усі: вчитися, працювати, радіти життю, сонцю, приносити радість рідним.
 Тому, перш ніж щось вчинити, задумайтеся, а які наслідки будуть від вашого вчинку. Не потрапляйте в подібні ситуації, які сталися з нашими „героями”!
А тепер бліц. Чи знаєте ви .?
1.Основний закон України.(Конституція)
2. Вищий законодавчий орган України. (Верховна Рада).
3. Вищий виконавчий орган України. (Кабінет Міністрів).
4. Розшифруйте абревіатуру СБУ (Служба Безпеки України).
5.Спосіб прийняття законів або важливих рішень загального або місцевого значення шляхом голосування? (Референдум).
6.Людина, яка у суді виступає захисником звинуваченого.(Адвокат).
7. Особа, яка була засуджена не один раз.(Рецидивіст).
8. Таємне викрадання індивідуального майна громадян.(Крадіжка).
9. Покарання за крадіжку. (Ст. 140 передбачає позбавлення волі на термін до 3 років або виправні роботи на термін до 2 років).
10.Відкрите викрадання індивідуального майна громадян. ( Грабіж).
11.Як карається особа, яка вчинила грабіж? (Ст. 141 передбачає позбавлення волі на термін до 5 років або виправні роботи на термін від 1 до 2 років ).
12. Що це за злочин: напад із метою заволодіння індивідуальним майном громадян, поєднаний з насильством, небезпечним для життя й здоров’я особи, яка зазнала нападу? (Розбій).
13. Яке покарання передбачено за розбій? (Ст. 142 передбачає позбавлення волі на термін від 3 до 10 років).
14. Чи караються особи, які зчинили пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (залізниці, вагонів, дороги тощо). (Так. Ст. 78 передбачає за умисне зруйнування або пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів позбавлення волі на термін від 3 до 15 років). 



Сценарії заходів з правоосвітньої та правовиховної роботи в школі


Позакласний захід з правознавства
Мета: розповісти учням про їхні права й свободи, визначені Конвенцією ООН «Про права дитини»; ознайомити з питаннями соціально-правового захисту дітей , показати важливість юридичного закріплення права дітей на особливе піклування та допомогу з боку суспільства та держави; формувати навички використання своїх прав у життєвих ситуаціях; виховувати в учнів розуміння цінності особистості кожної дитини, необхідності дотримання її прав; сприяти формуванню правового світогляду підлітків, активної громадянської позиції підлітків як гідних громадян своєї країни.
Підготовка: Написання сценарію заходу, створення презентації «Кожна дитина має право...», підбір музичного супроводу, пошук, виготовлення костюмів, реквізиту, інших матеріалів необхідних для проведення заходу.
Обладнання: проектор, мультимедійна дошка, плакат «Календар правових дат», великі картки, на яких написані основні права дитини, визначені Конвенцією про права дитини, відеопрезентація «Ти – людина, значить, маєш права», скринька (на дні якого лежить дзеркало), стінгазети на правову тематику, виставка літератури відповідно до теми, висловлювання видатних людей, костюми та інший необхідний реквізит.
Дійові особи: Ведучі, Голова комітету з прав дитини, його помічники, Попелюшка, Свідок (сусідка Попелюшки), Мачуха Попелюшки, Зведені сестри Попелюшки, Учениця, Мама учениці, Вчителька, Учень, Мауглі, 2 мисливці.
Виховний захід відбувається у класі або шкільній бібліотеці. Угорі на видному місці прилаштовано плакат із назвою заходу, під ним — «Календар правових дат».
ХІД ЗАХОДУ:
Ведучий. Шановні присутні! Ви напевно вже здогадалися, що сьогодні ми будемо говорити про наші з вами права.
Ведуча. Ми знаємо, що робити і до кого звертатися, коли заболіла голова або в разі нападу апендициту. А як бути, коли порушуються наші права? До кого звертатися, кому довіряти, кого запитувати? Як поводитися в тій або іншій ситуації? Саме на ці питання ми спробуємо сьогодні відповісти.
Ведучий. Давним-давно, ще у стародавні часи, у людей виникла необхідність відстоювати свої права. Спочатку це ро­били силою. Слабка людина не мала жодних прав, якщо в неї не було сильного покровителя, що бажав би допомогти їй у ви­рішенні спорів.
Ведуча. Тривалий час діяв неписаний закон «Хто сильний, той і правий». Але коли виникли перші держави, правителі яких прагнули встановити загальний справедливий порядок і нор­ми життя для усіх громадян, у людське суспільство прийшов закон права. Тепер держава ставала на захисті й сильного, й слабкого. Головним критерієм права стала справедливість, а не сила.
Ведучий. З тих пір минуло чимало століть. Держави ство­рювалися, розросталися, процвітали або гинули. Чому? Як свідчить історія, правителі й уряд не завжди піклувалися про свій народ. Так, оголошуючи сусідній країні війну чи прий­маючи яке-небудь політичне рішення, правитель прагнув за­довольнити лише свої інтереси й зовсім не замислювався над долею простих людей.
Ведуча. Отже, людству потрібно було щось при­думати, знайти такого захисника, який міг би примусити дер­жаву поступитися своїми інтересами заради інтересів своїх громадян і постійно піклуватися про них.Місію такого захисника взяла на себе міжнарод­на організація ООН.
Ведучий. Після закінчення Другої світової війни — найжахливішої і найжорстокішої війни за всю іс­торію людства — народи багатьох країн вирішили, що задля збереження миру їм слід об'єднатися. Для того, щоб будь-які конфлікти та суперечки між країнами в подальшому вирішувались не воєнним шляхом, а мирним, за столом пере­говорів. Саме з цією метою у 1945 році була створена Організація Об'єднаних Націй. До речі, одним із її засновників була Україна.
Ведуча. А 1948 року держави, що увійшли до ООН, підписали Загальну декларацію прав людини — документ, у якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечи­ти громадянські права й свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканність, свободу совісті, можливість дотри­муватись своєї релігії й багато іншого.
Ведучий. Загальна декларація прав людини — важливий і корисний документ. Але в ньому говориться про людей за­галом — і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави!
Ведуча.  Саме тому 1989 року ООН прийняла окремий документ під назвою «Конвенція про права дитини». Конвен­ція — це міжнародна угода. У ній держави беруть зобов'язання дотримуватись прав кожної дитини. І наша держава також підписалася під цим документом, а значить — пообіцяла світові піклуватися про своїх маленьких громадян.
Ведучий. З цією метою у 1993 р. в м. Києві було створено Всеукраїнський комітет захисту дітей. Функціонує також міжнародний комітет із прав дитини. Уявимо собі, що учні нашої школи є працівниками цього комітету. Сьогодні вони спробують роз'яснити вам статті Конвенції про права дитини на прикладі відомих казок і ситуацій, з якими ви стикаєтесь щодня.
Ведуча. Але перед тим як комітет розпочне свою роботу, дозвольте вам представити його склад. Отже, голова комітету – Мацюк Сергій Георгійович, йому допомагатимуть –  Панасюк Руслан і Станішевський Віталій.
Ведучий. Першою розглядається справа про порушення прав неповнолітньої дівчинки, яка має дивне ім’я – Попелюшка. Для кращого розуміння всіх обставин справи і з’ясування істини викликається свідок – сусідка Попелюшки.
Свідок. Колись у злагоді й достатку жила лісничого родина.
Аж господиня захворіла й померла, доньку залишивши.
Роки минали. Батько знову, щоб стало легше, одружився.
Узяв за жінку він вдовицю з двома дочками, ще й недобру.
Відтоді бідна Попелюшка весь день готує, прибирає…
Хвилинки вільної не має на відпочинок від роботи.
В сімї вона немов служниця, росте позбавлена турботи!
Усі знущання і образи прощає сестрам і не злиться.
Ведучий. Хоч усі свідки і зобов’язані говорити правду і нічого крім правди, для підтвердження слів нашого свідка ми пропонуємо вам переглянути відеозапис, який було знято прихованою камерою, встановленою з дозволу батька Попелюшки у його будинку.
Попелюшка сидить на підлозі і чистить каструлю.
Мачуха (кричить щосили). Попелюшко!
Попелюшка з переляку встає, в неї падає каструля.
Мачуха. От незграба! Скільки можна сидіти над однією каструлею. Вже сонце зійшло, а ти ще підлоги не замела, вогню не розпалила, грядок не скопала.
Потягуючись і позіхаючи виходять двоє дівчаток.
Мачуха. Пташенята ви мої! Вже прокинулися? Як вам спалося любі донечки?
Донька 1. Погано. Попелюшка всю ніч своїм тупотінням на кухні заважала нам заснути. Через неї у нас обох мішки під очима! Як ми у такому вигляді на бал підемо?
Мачуха. Біднесенькі, ідіть відпочиньте. А Попелюшка, щоб якось загладити свою вину, приготує вам смачний сніданок і принесе у кімнату.
Донька 2. Тільки швидко, а то ми зголодніли! І не забудь попрасувати наші сукні для балу.
Донька 1. Слухай, Попелюшко, може ти теж хочеш поїхати на бал разом з нами?
Попелюшка. Так, звичайно, хочу!
Донька 2. Багато хочеш! Наша мама нікуди тебе не відпустить, поки ти не виконаєш усі справи із цього списку! (розгортає складену у формі сувою довгу смужку паперу, яка дістає підлоги).
Попелюшка. А якщо я до вечора встигну все зробити?
Донька 1. Сумніваюсь… Тебе всерівно до палацу не пропустять: там дрес-код і фейс-контроль. А в тебе сукні підходящої немає і з фейсом проблеми.
Попелюшка. Ой, як мої сестри схожі на свою матір: і обличчям, і вдачею. Усе їм не так, як і їй. І чому вони мене не люблять? Мачуха змушує мене виконувати всю важку роботу: чистити казани і каструлі, мити східці, прибирати у кімнатах. І хоч як би я не старалася, ніхто мене не похвалить.
Ведучий. Дякуємо героям казки. Отже, шановні члени комітету, скажіть, які саме права щодо Попелюшки порушено в цій казці?
Голова комітету. Мачуха з ранку до вечора змушувала Попелюшку працюва­ти. Згідно з Конвенцією про права дитини жодну особу віком до 18 років не можна примушувати до праці. Зведені сестри не любили Попелюшку і постійно ображали її. А в Конвенції записано, що жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена. Кожна дитина має право на любов і піклування, на сім’ю. Попелюшка не мала жодної вільної хвилинки, бідній дівчинці заборонялося відвідувати будь-які святкові заходи, що відбувалися у королівстві, зокрема їй не дозволили піти на бал. Таким чином було порушено право Попелюшки на відпочинок, право брати участь у розважальних заходах, що відповідають її віку.
Ведуча. А ви памятаєте, чим закінчується ця казка? Дівчинка, яку всі зневажали, стала справжньою принцесою.
Ведучий. А наша подорож триває далі. Запрошуємо героїв наступної казки. (На сцену виходять дочка з мамою).
Ведуча. Представтеся, будь-ласка. Із якого казкового королівства ви завітали до нас?
Донька. Ми не з казки. Я учениця цієї школи, а це моя мама. Я тут краєм вуха почула, що жодну особу віком до 18 років не можна примушувати до праці. Вчора ввечері я готувалася до контрольної роботи з історії, а мама нагрузила мене домашніми справами.
Мама. Невже так важко прибрати у своїй кімнаті, помити після себе посуд чи сходити в магазин. Якщо не лінуватися, то можна і хатню роботу виконати, і до контрольної підготуватися.
Голова комітету. Справді, Конвенція про права дитини захищає дітей від будь-якої роботи, що перешкоджає здобуттю освіти. Проте у Конвенції йдеться мова не про щоденну хатню, посильну для дитини, роботу, а про економічну експлуатацію дітей та прийом їх на роботу. Самообслуговування не може стати на заваді здобуттю освіти.
МамaДитя моє! Права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевне знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам’ять
Порадь і друзям прочитать.
Хай прочитають братик і сестричка,
Закони всім потрібно знать!
Учителька. Вибачаюсь за вторгнення. Я теж – не казковий персонаж, а шкільна вчителька. Почувши, що в нашому актовому залі засідає комітет з прав дитини, я вирішила скористатись нагодою і отримати юридичну консультацію. Вчора на уроці  цей учень (смикає його за вухо) поводився вкрай зневажливо і грубо. Я була змушена викликати до школи його батьків.
Учень. Це була не грубість, а моя власна думка. Я маю право вільно висловлювати свої погляди з будь-яких питань.
Голова комітету. Звичайно, ми добре розуміємо, як неприємно, коли твоїх батьків викликають до школи. Згідно з Конвенцією про права всі діти дійсно вільні у висловлюванні власних думок. Проте це право обмежується в деяких випад­ках. Зокрема, якщо висловлювання власної думки завдає шкоди репутації та гідності іншої особи. Тому в подальшому рекомендуємо учневі відстоювати свої права і свободу, не принижуючи інших людей, не порушуючи їхніх прав. Крім того, ми звернули увагу і на cтавлення вчителя до учня. Смикаючи дитину за вухо, ви принижуєте її гідність.
Учителька. Аби ніхто не заподіяв шкоди
Тобі, малесенький громадянин,
Бог дав закони нашому народу.
Від дня народження до іменин,
Він твій, цей світ широкий за вікном.
Ти на життя і щастя маєш право
Під золото – блакитним знаменом
Своєї Української держави.
Учень. За законом усіх діток
Треба вчить, оберігать,
І ніхто в усьому світі
Їх не сміє ображать.
В нас багато прав, звичайно,
Все ж повинні  розуміть,
Краще дітям і дорослим
Не сваритись, в мирі жить.
Учениця. Знайте, що усі ми рівні,
Від народження в правах,
І людина – змалку вільна,
Наче в небі синім птах.
Всі наділені правами,
Та не варто забувать
Про людей, що поруч з вами.
Їх потрібно поважать.
Ведучий. Ми дякуємо учням нашої школи за те, що вони виступили в якості працівників комітету з прав дитини і правильно захищали права казкових героїв.
Ведуча. Завдяки вам ми зрозуміли, що кожного з нас є права, і ми повинні добре знати їх, щоб захистити себе, якщо хтось хоче нас образити.
Ведучий. Але слід знати не лише свої права, але й обо­в'язки. Прагнучи відстояти свою свободу, не утискайте свобо­ду інших.
Ведуча. А наостанок ми хочемо показати вам найцінніший скарб планети Земля. Він знаходиться тут, у чарівній  скриньці, яку я тримаю в руках. Найцікавіші і найсміливіші можуть побачити його, зазирнувши до цієї скриньки.
Діти по черзі заглядають у скриньку. Скринька відчиняється під звуки чарівної музики.
Ведуча. Що ви побачили в чарівній скриньці?
Ведуча. Так, правильно, на дні скриньки дзеркало, тому ви побачили в ній себе, людину – найцінніший скарб.
Ведучий. Кожен із вас – неповторна особистість, людина, яка живе сьогодні і саме такої більше на цій землі немає, ніколи не було і не буде. І на завершення просимо вас переглянути невеличкий кліп про права людей і дітей зокрема.
Ведуча. Увага на екран.
Демонстрація презентації «Кожна дитина має право...» (музичне оформлення – пісня О. Білозір «Неповторна кожна людина», слайди – фотографії, що ілюструють права дітей і супроводжуються відповідними надписами, витягами із Конвенції про права дитини тощо).
  
  
Урок-свято
(до Всесвітнього дня дітей)
Мета: ознайомити учнів із правами дитини, показати важливість юридичного закріплення права дітей на особливе піклування та допомогу з боку суспільства та держави, виховувати в учнів розуміння цінності особистості кожної дитини, необхідності дотримання її прав; сформувати в учнів уявлення про те, що школа – це осередок розвитку громади, в якій діти можуть відчути свою значущість, взявши участь у розробці та реалізації правових та соціальних проектів; прищеплювати інтерес до правового навчання та виховання за допомогою невимушеної театрально-ігрової форми проведення заходу, розвивати творчі здібності дітей.
Підготовка: Написання сценарію заходу, складення комп’ютерної презентації, підбір музичного супроводу, реквізиту, виготовлення карток, буклетів та оформлення книжкової виставки на правову тематику, робота з класними керівниками та окремими учнями 5-9 класів з підготовки до виступу, інформування про умови акції «Подаруй мрію дітям».
Обладнання: проектор, мультимедійна дошка, слайд-шоу «Права людини, права дітей», кліп «Про мрії дітей», аудіозаписи пісень, інформаційний куточок «Все про права дитини»,  книжкова виставка «Знай свої права, дитино!»; саморобні деревця для саду дитячих мрій, символічні монетки у вигляді краплинок дощу для голосування за найкраще дерево (в рамках акції «Подаруй мрію дітям»), для сценки «Нитки»: сім листків самоклейкого паперу (або сім смужок паперу, що кріпляться шпильками для шиття), на кожній з яких великими буквами (так, щоб можна було прочитати із залу) написано одне з таких слів: «Дівчинка», «Родина», «Дім», «Освіта», «Любов», «Права», «Надія»; 7 різнобарвних товстих вовняних ниток (1,5 м), ножиці; інший необхідний реквізит.
Дійові особи: Ведучі, учні-читці, учні-актори, виконавці ролей у сценках «Сніжинка», (Мишеня, Голуб, Автор) «Про принцесу Несміяну і право дитини на індивідуальність» (Король, Принцеса, Лікар, Мисливці, Мауглі), «Нитки» (7 учасників «Дівчинка», «Родина», «Дім», «Освіта», «Любов», «Права», «Надія»), учні-співаки, виконавці фінальної пісні.
Місце проведення: актова зала.
ХІД ЗАХОДУ:
Ведуча. Доброго дня, друзі! Ми зібралися, щоб відзначити Всесвітній день дітей.
Ведучий. У різні часи дітям було нелегко, не було законів, які б оберігали їхнє життя. В стародавній Спарті слабких, кволих дітей кидали із скелі в прірву, вважаючи, що з них не виростуть сильні і здорові воїни. В часи кріпацтва дітей насильно відбирали у матерів і продавали, наче річ.
Ведуча. Пройшло не одне століття, коли людство нарешті зрозуміло, що діти – це найбільша радість і багатство кожної країни, її майбутнє.
Ведуча. Саме тому 20 листопада 1989 року ООН прийняла важливий документ під назвою «Конвенція про права дитини». Конвен­ція — це міжнародна угода. У ній всі прогресивні країни світу зобов'язалися дотримуватись прав кожної дитини. Наша держава також під­писалася під цим документом, а значить — пообіцяла світові піклуватися про своїх маленьких громадян.
Ведучий. Та ми вже звикли до того, що влада не виконує своїх обіцянок, а дорослі, заклопотані власними справами і турботами, часто не помічають наших проблем, не прислухаються до наших думок і почуттів, розбивають наші рожеві мрії. Забуваючи, що діти – це найбільша радість і багатство кожної країни, її майбутнє.
Виступ учениці
ЛИСТ ДИТИНИ ДО ДОРОСЛИХ
Я – людина, хоча ще дитина. І байдуже, чи я тільки-но з’явилась на світ, чи мені 5 місяців, чи 16 років. Я живу. Маю право жити. Я вслухаюсь в світ, вдивляюсь в його, часом, не такі вже й добрі очі, вростаю в нього своїми думками, мріями, почуттями. Я стаю його часткою. Нехай і малесенькою. Але серед океану слів хтось почує і мій голос. Нехай тихий, але в ньому та незвідана сила, якої не збагнути Вам, дорослим, заклопотаним власними справами, турботами. Я особистість, і ви маєте прислухатись до мене, почути, помітити мене! Я творю свій світ, він схований десь далеко-далеко, на межі між вічністю і реальністю. І однаково, чи білий він, чи чорний - ніхто не має право нівечити його.
Я маю чисту душу. Не знищену гріхом, зрадою, заздрістю, не заплямовану підлістю, ненавистю і брехнею. Вона не стоїть на колінах перед блиском золотих монет, не прагне володіти імперіями, мільйонами людей, не торгує своєю честю та гідністю. Вона вільна від суєти. Ви можете насміхатись. Ви можете сто раз вторити ,,Ти ще мала. Що ж бо ти знаєш про своє життя".
Мені не байдуже горе пораненої пташки і скривдженої людини, розпач Землі, що задихається від диму електростанцій і хімічних заводів. Я ж бо вірю в казку, я ж бо переконана: добро перемагає зло.
Я – проти зла, проти воєн і насильства, проти фальші і лицемірства, проти сварок і образ. Зазирніть мені в вічі і збагнете: я хочу бачити світ лише добрим, щасливим, усміхненим. Не розбивайте моїх рожевих мрій. Бо ж, зрештою, не так вже й мало залежить від Вас.
Ведучий. Кожен з нас має право на щасливе і безтурботне дитинство, на здійснення своїх найзаповітніших мрій і бажань.
Ведуча. Деякі наші мрії наївні, інколи навіть безглузді. Деякі цілком реальні. Але ми повинні докласти чимало зусиль аби вони стали реальністю.
Ведучий. Здіснення наших мрій залежить також від дорослих і держави, адже без їхньої підтримки та захисту нам буває дуже важко.
Ведуча. Лише спільними діями ми забезпечимо стабільність і добробут кожної дитини.
Ведучий. А для початку ми пропонуємо вашій увазі казку «Сніжинка». Нехай це буде казка натхнення! Отже, слухайте уважно.

СЦЕНКА «СНІЖИНКА»
- Скажи мені, скільки важить сніжинка? - спитало Мишеня в Голуба.
- Не більше, ніж нічого, - відповів той.
- Тоді я розкажу тобі одну дивну історію, - сказало Мишеня. Я сидів на ялинковій гілочці, біля самого стовбура, коли почав падати сніг. Це було схоже на безтурботний сон. Щоб якось убити час, я рахував сніжинки, які легенько падали на хвою моєї гілки. Я нарахував приблизно 3741952 сніжинки. Коли впала ще одна, то своєю вагою (не більше, ніж нічого...) зламала гілку». Розказавши цю історію, Мишенятко зникло. А Голуб подумав: «Напевно, для того, щоб настав мир у цьому світі, не вистачає голосу всього однієї людини».
Ведуча. Можливо, діти, саме вашого голосу не вистачає, щоб захистити права тих, хто має в цьому велику потребу.
Ведучий. З цією метою ми проводимо загальношкільну акцію «Подаруй мрію дітям». Учні нашої школи серед зими, у грудні наважились зробити сад дитячих мрій. Кожен клас, з 5 по 9 посадив своє дерево мрій.
Ведуча. Наші волонтери роздадуть вам символічні монетки у вигляді краплинок дощу, на яких ви напишете права дітей, про які сьогодні дізнались. Ці монетки ви зможете пожертвувати на здійснення чиєїсь мрії. Хто отримає такий шанс, залежить тільки від Вас.
Ведучий. Наприкінці свята прогуляйтеся нашим садом, виберіть дерево, яке вам сподобалося найбільше і проголосуйте, наклеївши на нього отриману монетку.
Ведуча. Мрія дитини – у ваших руках!
Демонстрація кліпу, присвяченого дитячим мріям, під час якого роздають монетки для голосування за найкраще дерево мрій.
Виступ читців
Найбільше я хочу, щоб рідна матуся
Всміхнулась мені, коли я усміхнуся.
Найбільше я хочу, щоб сонце щоранку
Зі мною віталось, присівши на ґанку.
Найбільше я хочу, щоб мир був на світі,
Як небо — у зорях, а сад наш — у цвіті.
Про що мріють діти? У них мрія одна:
Щоб був мир на світі, добрим, як весна!
Ведуча. Здійснення мрій неможливе без реалізації наших основних прав і свобод. Для цього недостатньо просто знати їх.


Ведучий. Потрібно володіти і користуватися своїми правами, вміти захищати їх від протиправних посягань.
Ведуча. Сьогодні учні нашої школи  спробують роз'яснити вам ваші права на прикладі казки під назвою «Багаті теж плачуть».
Ведучий. Отже, запрошуємо на сцену наших казкових героїв – принцесу Несміяну та її батька.

СЦЕНКА «ПРО ПРИНЦЕСУ НЕСМІЯНУ
І ПРАВО ДИТИНИ НА ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ»
Співаючи під мелодію пісні «Ой ти, бедная моя, трубадурочка» (із мультфільму «Бременські музиканти»), заходить король.
Король.
Ох, біднесенька моя Несміяночка, в чому справа, ти скажи, моя кралечка? Не засмучуй свого батька, посміхнись!
Принцеса.
Я в порядку, відчепись!
Король.
Дітям у твоєму віці необхідно веселиться,
Ти ж сумна весь час, похмура… Піднялась температура?
Принцеса.
Не похмура, а серйозна! Я повторюю увосьме:
Імідж це такий у мене, я ж майбутня королева.
Король.
Ні, тебе не зрозуміти.  От в моїх знайомих діти...
Принцеса.
Ви на інших не дивіться, через імідж мій не зліться.
Я на індивідуальність маю право, це – реальність.
Король.
Ох, як ти заговорила! Мабуть, справді захворіла...
На медогляд терміново!
Принцеса.
Але тату!..
Король.
Ані слова!
Лікар.
Заявляю вам сміливо: я не бачу тут відхилень.
Пульс у нормі, серце теж. Організм здоровий весь!
Може це від перевтоми?...
Король.
Та хіба вона щось робить? Цілий день сидить в палаці.
В неї слуги є для праці. Бути нею мріє кожна…
Принцеса.
Від нудьги померти можна! Ще й корона заважка. Я для неї ще мала.
Маю право відпочити. Більш не хочу це носити! (скидає корону)
Лікар.
У принцеси істерія.
Король.
Бачу я, а що ж удіять?
Лікар.
Щось незвичне і цікаве поверне її до тями.
 Король.
От мисливці йдуть у гості, З подарунком моїй дочці.
Мисливці.
Нам вчорашнє полювання принесло розчарування:
Замість білки чи єнота ми знайшли оцю істоту.
Користі, звичайно, мало – ні хутра нема, ні сала…
Посадіть це чудо в клітку. От потіха буде діткам.
Принцеса:
В мене є ідея, тату, посади цих двох за грати.
Бо вони малу дитину привели немов тварину.
Мисливці.
Люди добрі, зрозумійте! Ваша світлість, пожалійте!
Те, що ми зловили в лісі, Не зустрінеш тут, у місті.
Дике, злякане, кудлате, ще й не вміє розмовляти.
В цьому дивному створінні не помітили людини.
Король.
Розвяжіть цього малого, відпустіть його на волю.
Хай іде назад у ліс. Він, здається, там і ріс.
Принцеса.
Хай залишиться він з нами. Я тужити перестану.
Буду вчить його манерам,  зробим з нього джентельмена.
Король.
Доню, ти моя прекрасна, а якщо воно заразне?
Хіба мало тобі друзів?
Принцеса.
Всі вони лесливі дуже.
Король.
Та ж воно тобі не рівня! Це – дикун, а ти царівна!
Принцеса.
Не дикун і не воно, Ми йому імя дамо. Мауглі цілком підходить...
Король.
З розуму мене це зводить! (хапається за голову)
Виступ учня-читця
Дитина кожна – це мала істота. Її права не можна зневажати,
А навпаки підтримувати, дбати і від усього злого захищати.
Ведуча. Наша казкова подорож закінчилась. Ми дякуємо учням нашої школи за те, що вони виступили в якості казкових персонажів.
Ведучий. Казочка мені сподобалась, але я не все зрозуміла. Ти як знавець права, можеш мені дещо пояснити?
Ведуча. Спробую.
Ведучий. Мауглі зростав у тваринному оточенні, поза людським суспільством, він значно відстає у розвитку від своїх однолітків, і за поведінкою більше подібний до тварин, із якими він жив. Мауглі не вміє говорити людською мовою — лише видає незрозумілі для людей звірячі звуки.Чи має він рівні права зі звичайними дітьми? І чи можна його взагалі вважати дитиною?
Ведуча. У Конвенції ООН «Про права дитини» записано, що кожна людська істота до досягнення 18-ти років вважається дитиною. Також Конвенція наголошує на тому, що  всі діти рівні з народження незалежно від кольору шкіри, мови, .
Ведучий. Чи мають право люди тримати Мауглі в клітці та поводитися з ним, як із твариною?
Ведуча. Ні в якому разі! Конвенцією суворо заборонено будь-яке жорстоке поводжен­ня з дитиною, що принижує її гідність та шкодить фізично­му й психічному здоров'ю. Крім того, згідно з Конвенцією йому мають забезпечити гідні умови зростання і виховання.
Ведучий. Про решту прав, які мають діти, ви дізнаєтесь, переглянувши невеличке слайд-шоу.
Ведуча. Отож увага на екран.
Демонстрація слайд-шоу «Права людини, права дітей».

СЦЕНКА «НИТКИ»
або «Які умови необхідні для захисту прав дитини?»
Перед проведенням сценки сім учасників одержують кольорові нитки та картки з відповідними словами. Учасники прикріплюють свої картки на груди та стають спиною до аудиторії так, щоб до визначеного часу глядачі їх надпис прочитати не могли. У центр півкола викликається учасник, який одержав картку зі словом «ДИТИНА». Потім ведучий починає розповідати історію, запрошуючи у визначених моментах увійти до кола по черзі інших з шести учасників. Кожен із них один кінець кольорової нитки затискає в руці, а інший кінець віддає «ДИТИНІ». Таким чином, поступово «ДИТИНА» опиняється в колі, з’єднана кольоровою ниткою з рештою учасників.
Ведуча: А зараз ми хочемо розповісти вам історію, складену на підставі фактів, що мали місце в дійсності.
Отже, жила-була дівчинка. Вона росла дуже щасливою дитиною. У неї були мама й батько, бабуся й дідусь і навіть старший брат. У дівчинки була РОДИНА. иходить учасник, якому була віддана картка «РОДИНА», ведуча з’єднує його ниткою з «ДИТИНОЮ».) Усі члени родини дівчинку дуже любили та піклувались про неї, вона знала тоді, що таке дійсна ЛЮБОВ. являється учасник із карткою «ЛЮБОВ», протягується друга ниточка.) Родина дівчинки була досить забезпеченою й жила у великому та світлому будинку. (Виходить учасник із карткою «ДІМ»; протягується ниточка.)
Дівчинка вчилася у школі, одній із найкращих у їхньому місті, вона одержувала ОСВІТУ. (Вихід наступного учасника з карткою «ОСВІТА», протягується ниточка.)
У такий спосіб дотримувались ПРАВА маленької людини. (Вихід учасника з карткою «ПРАВА»; протягується ниточка.)
Дівчинка з НАДІЄЮ дивилась у майбутнє. (Вихід учасника з карткою «НАДІЯ»; протягується ниточка.)
Але сталося так, що майже в один рік батько та старший брат дівчинки загинули в автокатастрофі. Мама, не справившись із таким горем, почала сильно пити, а бабуся й дідусь, не перенісши лиха, що прийшло, померли один за одним. Так у дівчинки не стало РОДИНИ. (Ведуча входить у коло й перерізає ножицями або просто обриває ниточку «ДИТИНА»-«РОДИНА».) А разом з рідними пішла й ЛЮБОВ. (Ведуча розрізає нитку «ДИТИНА»-«ЛЮБОВ».) У дівчинки не стало й ДОМУ, тому що мама продала його за борги. (Ведуча ріже нитку «ДИТИНА»-«ДІМ»). Дівчинка разом з мамою опинилась на вулиці. Вона перестала ходити до школи. (Ведуча обриває нитку «ДИТИНА»-«ОСВІТА».)
ПРАВА дівчинки не дотримувались, тому що з нею поруч не було дорослих, які б про неї піклувались. (Тренер розрізає нитку «ДИТИНА»-«ПРАВА».)
Лише світле проміннячко НАДІЇ ледь жевріло в її серці (єдина нитка, що залишається нерозрізаною).
Час спливав, і одного разу небайдужі люди привели дівчинку в сімейний дитячий будинок. Дівчинці дуже поталанило. Поруч з нею з'явились чоловік і жінка, яких вона вже називає мамою й татом, у неї є брати та сестри. (Ведуча зв’язує нитку «ДИТИНА»-«РОДИНА»). Дівчинка відчуває, що її люблять. (Ведуча зав’язує нитку «ДИТИНА»-«ЛЮБОВ»). У неї знову з'явився ДІМ, де вона почуває себе затишно й комфортно. (Ведуча зав’язує нитку «ДИТИНА»-«ДІМ»). Дівчинка знову почала ВЧИТИСЬ. (Ведуча зв’язує нитку «ДИТИНА-«ОСВІТА»).
Вона із впевненістю знову могла сказати: «Я – людина, нехай поки маленька, але я маю ПРАВА». (Ведуча зв’язує нитку «ДИТИНА»-«ПРАВА»).
Як добре, що є хороші люди, і як важливо не розлучатися з НАДІЄЮ.
Ведучий: Історія цієї дівчинки показує, що для повноцінного життя та розвитку дитини її слід оточити любов'ю та піклуванням. Кожна доросла людина повинна допомогати дитині в захисті її прав, у вирішенні конкретних життєвих ситуацій та забезпечувати необхідні умови для її зростання.
Ведуча. І наостанок ми хочемо ще раз звернути вашу увагу на сад дитячих бажань. Кожне деревце, яке «виросло» сьогодні в цьому залі, не просте, а чарівне. Воно може зацвісти квіточками мрій. Але для цього необхідна ваша допомога.
Ведучий. Нагадуємо про те, що Ви можете проголосувати за здійснення чиєїсь мрії, обравши найкраще дерево із цього саду і прикріпивши на нього отримані монетки у вигляді краплинок дощу.
Ведуча. Але перед цим не забудьте написати на них права, про які ви сьогодні дізнались.
Ведучий._І нехай ця пісня буде вашим зірковим шляхом до здійснення мрії! (учні виконують пісню на мотив І. Білик «Если ты хочешь, чтобы я была с тобой...»).
Якщо народився ти на божий світ,
Знай, що ти з'явився жити цілий вік,
Що для тебе в небі сонечко сія,
Що для щастя треба перш за все життя.
Приспів:
Бути здоровим хочеш, так здоровим будь!
Бути успішним хочеш, так успішним будь!
Гідним ти хочеш бути, ну так гідним будь!
Бути щасливим хочеш, так щасливим будь!
Кожна в нас дитина має добре знать,
Що її повинна держава захищать,
Що малеча має всі людські права
На здоров'я, мрію, освіту і життя.
Приспів:
А ще на друзів і веселу з ними гру,
На Батьківщину, мову і культуру,
На громадянство, на ім'я і на житло.
На відпочинок, на любов і на добро.
На піклування з боку рідних і батьків,
На власну думку і свій власний теплий дім.
Та ще на захист від насильства і від зла,
На невтручання в особистеє життя.
Має дитина добре в цьому світі знать,
Її не можна не купити, не продать.
Що на дитинство і на щастя всі права
Має дитина, бо вона така одна.
Бути здоровим хочеш, так здоровим будь!
Бути успішним хочеш, так успішним будь!
Гідним ти хочеш бути, ну так гідним будь!
Бути щасливим хочеш, так щасливим будь!
Ведуча. Кожна дитина має не лише мрії, але й реальні права, завдяки яким ці мрії здійснюються.
Ведучий. Тож нехай проллється «дощ дитячих прав» на «дерево ваших мрій».
(Діти пишуть права дітей і прикріплюють до дерев)
Ведуча. Не будьте байдужими, можливо, саме вашого голосу не вистачає, щоб захистити права тих, хто має в цьому велику потребу.
Ведучі: На все добре і до нових зустрічей!

Виховний захід
з нагоди Дня прав людини
«НЕХАЙ ПАНУЮТЬ НА ЗЕМЛІ ДОБРО І СПРАВЕДЛИВІСТЬ»
                       
Мета: сформувати в учнів уявлення про основні права і свободи громадян, навчити правильно реалізувати свої права, розвивати творчі здібності дітей, виховувати повагу до прав інших  людей, почуття обов’язку, високу правову культуру, зацікавити школярів предметом «Основи правознавства».
Підготовка: Написання сценарію заходу, створення слайд-шоу на тему толерантності «Наш світ – це ми», підбір відеороликів, музичного супроводу, костюмів, реквізиту, робота з бібліотекарем щодо оформлення виставки правової літератури, залучення учнів до  виготовлення буклетів, плакатів та стінгазет на правову тематику.
Обладнання: проектор, мультимедійна дошка, фонограми пісень, костюми та інший необхідний реквізит для учасників заходу, які виступають в ролі казкових героїв,  скринька з написом «Пошта», саморобний будиночок, плакати мітингуючих із вимогами, відеоролик «Історія прав людини», створений міжнародним рухом «Молодь за права людини», слайд-шоу на тему толерантності «Наш світ – це ми», стінгазети на правову тематику,  плакат «Календар правових дат», виставка літератури відповідно до теми, висловлювання видатних людей про право.
Дійові особи: Ведучі; Мальвіна, Буратіно, Червона Шапочка, Вовк, Учениця, Лікар, Хлопчик; Дівчинка; Фея Добра і Справедливості; Три поліцаї; Хлопчик-негр; 2-га дівчинка, яка йшла купляти матері ліки; 3-тя дівчинка й 2-гий хлопчик, які кидають листи; 3-тя дівчинка, яка будувала хату, 2 учні-читці, учні-виконавці фінальної пісні.
Місце проведення: актова зала.
ХІД ЗАХОДУ:
Ведучий. Добрий день, дорогі діти і вчителі!
Ведуча. Ми раді бачити вас у нашій актовій залі.
Ведучий. Зібралися ми тут з досить поважної причини. 10 грудня у всьому світі відзначали _ річницю з дня підписання важливого міжнародного документу – Загальної декларації прав людини. Ця дата вважається Всесвітнім днем прав людини.
Ведуча. З цієї нагоди ми хочемо запросити вас у подорож до двох екзотичних країн.
Ведучий. Спершу ви побуваєте в країні Дурнів, де ніхто й не чув про права людей, а згодом завітаєте до країни Добра й справедливості, де кожен знає і вміє захищати свої права.
Ведуча. Сподіваємося, що наприкінці нашої незвичайної мандрівки, ви зробите вибір на користь однієї з країн і зрозумієте, що ж таке права і чому вони такі важливі.
Звучить пісня із кінофільму «Золотий ключик». На сцену виходить Мальвіна.
Мальвіна: Буратіно! Де ви, Буратіно! Вам пора на заняття. Ви й так занадто багато часу приділяєте іграм і розвагам. Час братися за навчання. Буратіно! Скільки разів мені ще повторяти, ви, негідний хлопчисько!!!
Буратіно: (із-за сцени) Йду вже, йду! (Виходить) Ой, так вляпався я знову! Зараз почнеться (передражнюючи) “Буратіно, вимийте руки!”, „Буратіно, сядьте прямо!”, „Буратіно, не колупайтеся в носі!” Ох, чистісінькі неприємності.
Мальвіна: Буратіно, негайно вимийте руки.
Буратіно: Ну, що я казав! Та вже вимив.
Мальвіна: Неправда! І хто вас тільки виховував, скажіть на милість!
Буратіно: Коли тато Карло, а коли – ніхто.
Мальвіна: Тепер я почну Вас виховувати, будьте певні!
Буратіно: Усе, пропав!
Мальвіна: Тепер сядьте, покладіть руки перед собою. Не горбтеся. Почнемо наш перший урок.
Буратіно: Ой, краще не треба! А то в мене живіт болить... Ой-ой-ой. Я зараз помру!
Мальвіна: Ах, так! Тоді я зараз покличу Артемона, і він напоїть вас касторкою. Артемоне!
Буратіно: Тільки не касторкою, не-не-не-треба, я вже видужав!
Мальвіна: От і прекрасно. Продовжимо. Тема нашого уроку: Знай свої права. (Буратіно вздихає) Ні, ви дійсно нестерпний хлопчисько! Невже вам зовсім нецікаво, якими правами ви володієте?
Буратіно: А цікаво, що це за права, які я начебто маю?
Мальвіна: Ну, ось наприклад: «Ніхто не має права кривдити іншу людину, зневажати її та жорстоко карати. Кожна дитина має невід’ємне право на життя».
Буратіно: А як жорстоко поводиться із своїми ляльками  Карабас-Барабас. Він їх б’є батогом, зневажливо ставиться до них, ображає, принижує. А як погано він ставився до мене, ще б трішки і він спалив би мене. Потрібно обов’язково розповісти про це друзям з лялькового театру.
Буратіно і Мальвіна йдуть зі сцени.

СЦЕНКА «ЧЕРВОНА ШАПОЧКА І СІРИЙ ВОВК».
Під мелодію пісні «Якщо довго-довго-довго» входить Червона Шапочка і наспівує:
Якщо довго, довго, довго, якщо довго по доріжці,
Якщо довго по стежинці бігать, тупать і стрибать,
То напевно, то напевно, то звичайно, то звичайно,
То можливо,то можливо можна аж у ліс прийти?
А-а, водяться там звірі страшні, а-а, хитрі лисиці, вовки-хижаки,
А-а я нічого не боюся, а-а я нічого не боюся,
а-а я нічого не боюсь, а-а я нічого не боюсь...

ВОВК. Це хто тут такий хоробрий нічого не боїться? А, стара знайома, Червона Шапочка, зараз я тебе з'їм.
ЧЕРВОНА ШАПОЧКА. Не маєш права мене їсти. Кожна людина, в тому числі я, маю право на життя та особисту недоторканість. Це по – перше, а по – друге, у мене цілий арсенал зброї. Ось, будь ласка, балончик з газом, пістолет, ніж, свисток. Ну що, злякався?
ВОВК. Ох, як ти заговорила. Підготувалася добре, нічого не скажеш. А що робити з моїм шлунком? Він потребує їжі, і я повинен його слухатися. Я голодний і маю право на повноцінне харчування!
ЧЕРВОНА ШАПОЧКА. Останнє попередження і я стріляю.
ВОВК. Добре, добре. Я йду. Ну, що за життя настало? Всі мають право на недоторканість: і Червона Шапочка, і троє поросят, і навіть заєць. А мені що робити, кого їсти? Я ж з голоду скоро помру.
ЧЕРВОНА ШАПОЧКА. Не сумуй, візьми ось цукерку, вона дуже смачна. Якщо обіцяєш нас не чіпати, підеш зі мною до бабусі в гості, вона нас пригостить смачним пирогом.
ВОВК. Добре вже, обіцяю, пішли. Буду вегетаріанцем!
Буратіно. Мальвіно, а які ще є права?
Мальвіна: Ще кожна дитина має право ходити до школи і вчитися безплатно. Щоб стати грамотним, розумним і вихованим.
Буратіно: Подумаєш! А якщо я не хочу вчитися?
Мальвіна: Значить, ви порушуєте виконання Конституції. Адже крім прав, кожна дитина повинна пам’ятати і про свої обов’язки. Ходити в школу, Буратіно, – це ваш обов’язок.

СЦЕНКА «НА ПРИЙОМІ У ЛІКАРЯ»
Учениця. Ой, лікарю, у мене температура, а всередині коле, зовні пече, серце в п'ятах, голова важка, як гиря.
Лікар. Сідайте, хвора. Та не на стіл, а на стілець! Так, відкрийте рот, скажіть «А», дихайте, не дихайте. Тут болить? а тут? (бє молоточком по коліну).
Учениця (підскакує). Лікарю, а чого ви б`єтесь. Я до вас лікуватись прийшла, а ви мене калічите. У мене й так у вусі стріляє, у спині коле.
Лікар. Заспокойтеся, хвора. Скажіть краще, в якому класі вчитеся?
Учениця. В шостому.
Лікар. Які сьогодні уроки?
Учениця. Ну, світова література, математика, англійська мова, історія. Ось сьогодні контрольна робота з історії.
Лікар. Все ясно. У вас дуже небезпечна хвороба: Ісламанто Ганреноза симптом.
Учениця. Що – що? Говоріть зрозуміло.
Лікар. Хвороба називається запалення хитрощів. Треба зробити укол.
Учениця. Що? Який ще укол. Не хочу уколів. Я краще піду на контрольну роботу. (Тікає).
Лікар. Ну, ось, втекла, а ще казала: «Не хочу вчитися, хочу лікуватися».
Буратіно:Так я і знав! Зразу палки в колеса! Я думав, якщо мені дають права, це значить, можна робити що завгодно!
Мальвіна: Ох, який же ви негідний хлопчисько! Ви не маєте жодних здібностей до правознавства. Отже, я бачу, ви хочете потрапити до Країни Дурнів?
Буратіно: Овва! А що це за країна?
Мальвіна: Саме таким неграмотним, як ви, там і місце! В цій країні не дотримуються законів, панує свавілля і знущання над людьми.

Сценка «В КРАЇНІ ДУРНІВ»
Ведучі: Сталося це в країні, де живуть такі ж люди, як ми з вами. Вдень там світить сонце, вночі сяють зорі. Є там гори, ліси, моря. Люди там хочуть жити, працювати, радіти. Хочуть своєю чесною працею заробляти на хліб, одяг, взуття, забезпечити достаток собі й своїм дітям. Країною на той час правив жорстокий правитель, який боявся і ненавидів людей. Але ще гірше, ще жорстокіше поводили себе його вірні  слуги – лихі поліцаї.
От саме в цій країні якось ішли вулицею хлопчик і дівчинка. Раптом побачили на дорозі паличку.
Хлопчик: Що це?
Дівчинка: Це, мабуть, чарівна паличка.
Хлопчик:  Як нам пощастило! Тепер у нас буде скільки завгодно морозива, жувачок, тістечок. Дай мені паличку, я її перший знайшов!
Дівчинка: Це несправедливо, ми її разом знайшли!
З’являється фея
Фея: Постривайте, діти! Вам справді дуже пощастило, але не так, як ви думаєте. Ви знайшли чарівну паличку Добра і Справедливості, яка один раз на тисячу років може виконати п’ять бажань. Але просити в неї можна лише те, що принесе благо всім.
Дівчинка: Хто ти?
Фея: Я – Фея Добра і Справедливості. Якщо ви піднесете чарівну паличку вгору і скажете: “Це несправедливо!”, – я одразу з’явлюся і допоможу вам.
Ведучий: Фея зникла. А діти залишились стояти в задумі.
Хлопчик: Щось мені не дуже подобається ця паличка. Користі з неї мало.
Дівчинка: Не поспішай з висновками. Спочатку спробуємо її в ділі.
Ведучий: І пішли хлопчик з дівчинкою подорожувати по своїй країні.
На сцені три стільці. На них сидять поліцаї. Два грають у карти,
третій палить цигарку. Підходить Хлопчик-негр
Хлопчик-негр: Я заблукав, допоможіть мені знайти дорогу додому.
1-й поліцай: Ти хто? О-о-о, чорномазий! Як ти смієш підходити до білих людей? Хлопці, хапайте його і женіть в три шиї.
Два поліцаї кидають карти, хапають негра і волочать його геть
Хлопчик і Дівчинка: Це несправедливо!
Поліцаї  лишають негра і задкують з переляканими обличчями. З’являється Фея.
Фея: Слухайте всі! Всі люди народжуються вільними і рівними між собою, незалежно від кольору шкіри, нації, релігії. Людина людині – брат.
Хлопчик і Дівчинка: Нехай буде так!
Дівчинка (до негра): Сідай, Хлопчику, відпочинь. Пригощайся цукеркою, розкажи, де живеш, і ми відведемо тебе додому.
Ведучий: Пішли Хлопчик з Дівчинкою далі. Дуже вони були раді, що допомогли чорношкірому хлопчику.
На сцену виходить Дівчинка з торбинкою в руках
2-га дівчинка: Треба поспішати, незабаром аптеки закриваються на обід, а мені треба купити ліки. Дома на мене чекає хвора мама.
Назустріч ідуть три поліцаї
1-й поліцай: Стій! Ти знаєш, що вчора в мого друга вкрали гаманець. Ану, покажи сумку!
2-га дівчинка: За що? Я ж іду в аптеку купити ліки, у мене хвора мама!
1-й поліцай: Візьміть у неї сумку! Я так і знав, гаманець тут. Арештувати її!
2-й поліцай: В тюрмі з тобою розберемось, винна ти чи ні.
Хлопчик і Дівчинка: Це несправедливо!
Фея: Слухайте всі! Ніхто не має права мучити іншу людину. Ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання чи вигнання.
Хлопчик і Дівчинка: Нехай буде так!
Поліцаї втікають
2-га дівчинка: Дякую вам, мої любі. Ви врятували життя моєї матері. Я вам цього ніколи в житті не забуду!
Ведучий: Радісно стало на душі в Хлопчика і Дівчинки, що вдалося  їм допомогти дівчинці і її матері. З повагою почали вони дивитися на чарівну паличку. І пішли далі з великим бажанням творити Добро і Справедливість.
На сцені скринька з написом “Пошта”.
Вибігає 2-й хлопчик з листом у руках
2-й хлопчик: Я написав листа дідусеві. Розказав, як живу, як вчуся, і хочу якнайшвидше отримати відповідь.
Кидає листа в скриньку і виходить.
 Входить 2-га дівчина
2-га дівчина: Я написала листа своїй найкращій подрузі. Розповіла їй найбільшу таємницю свого життя і не хочу, щоб про неї хтось дізнався.
Кидає листа і виходить.
З’являються поліцаї і підходять до скриньки
1-й поліцай: Цікаво, що написано в листах, які лежать тут.
2-й поліцай: Давай відкриємо.
3-й поліцай: І всі листи прочитаємо, всі таємниці розкажемо. Ото сміху буде!
2-й і 3-й поліцаї простягають руки, 1-й поліцай б’є їх по руках
1-й поліцай: Я сам.
Поліцаї перевертають скриньку, звідти випадають листи
Хлопчик і Дівчинка: Це несправедливо!
Поліцаї завмирають, стоячи навкарачках
Фея: Слухайте всі! Ніхто не має права вриватися у ваше житло, читати ваші листи, ображати вас словами чи ділом!
Хлопчик і Дівчинка: Нехай буде так!
Поліцаї швидко, штовхаючись, засувають листи назад і втікають
Автор: Так за допомогою чарівної палички було збережено таємницю листування. І пішли Хлопчик і Дівчинка далі.
На сцені з’являється 3-тя дівчинка з будиночком у руках
3-тя дівчинка: Вже багато років я блукаю світами і ніде не можу поставити собі хату. Але, здається, я знайшла таке місце. Як тут тихо, затишно. Нехай тут буде моя домівка.

Дівчинка ставить будиночок.
 Вриваються поліцаї
1-й поліцай: Негайно забирайся звідси!
2-й поліцай: Тут тобі не місце!
3-й поліцай: Та що там довго говорити. Валіть, хлопці, хату, а його світ за очі.
Поліцаї починають “футболити” будиночок один до одного

Хлопчик і Дівчинка: Це несправедливо!
Фея: Слухайте всі! Всі люди мають право жити там, де вони хочуть!
Хлопчик і Дівчинка: Нехай буде так!
3-тя дівчинка (ставить хату і дякує): Дякую вам, що допомогли мені. Нарешті я матиму свій дім.
Автор-ведучий: Вже чотири бажання виконала чарівна паличка. Залишилося лише одне. Задумалися Хлопчик і Дівчинка, на що його витратити. Дивляться, а вулицею йдуть люди і несуть плакати.
На сцені хлопчики і дівчата з плакатами: “Геть тирана!”, “Діти наші голодні!”, “Ми не хочемо більше терпіти зневагу і знущання!”
Хлопчик: Куди ви йдете?
Люди: Ми йдемо до палацу Правителя.
Дівчинка: Ви не боїтеся?
Люди: Ні! Наша демонстрація мирна. У нас немає зброї. Ми тільки хочемо, щоб Правитель нас вислухав.
Назустріч людям - поліцаї. Вони стають в одну шеренгу і стріляють.
Люди падають
Хлопчик і Дівчинка: Це несправедливо!
Фея: Слухайте всі! Кожна людина має право на свободу думки, на свободу слова, на проведення мирних зборів і демонстрацій. Те, що сталося, - нечуваний злочин проти людства і людяності!
Хлопчик і Дівчинка: Чарівна паличко! Це наше останнє бажання! Врятуй людей, а поліцаїв зроби добрими.
Фея підходить до кожного і оживляє.
 Люди підводяться, встають, беруться за руки з Хлопчиком і Дівчинкою
Ведучий: Чарівна паличка врятувала цих людей від смерті. Але скільки їх гине щодня. На світі залишилося багато Зла і Несправедливості. Ось сюди подивіться, і туди гляньте, і за далекі гори киньте погляд. Невже ми ще тисячу років повинні чекати, поки чарівна паличка набере чарівної могутності й сили?
Фея: Ні, чекати не можна! Боріться разом з нами. Не давайте Злу побороти Добро. Відстоюйте права людини! Тільки всі разом ми переможемо!
Останні слова "...ми переможемо!" промовляють усі разом і здіймають угору руки.
На сцену знову виходять Буратіно і Мальвіна.
Буратіно: Ні, щось мені розхотілося у країну Дурнів.
Мальвіна: А щоб ніколи не потрапити до цієї країни, треба знати свої права і не забувати про обовязки. Зокрема про обов’язок вчитися.
Буратіно: Подумаєш, я вже й сам туди не хочу. Я буду вас слухатися, Мальвіно
Мальвіна: От і добре, тому що розумним – не місце у Країні Дурнів. Отже, _ роки назад, держави, що увійшли до ООН, підписали Загальну декларацію прав людини — документ, у якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечи­ти громадянські права й свободи, рівність усіх перед законом. У кожній демократичній державі є Конституція, яка захищає людину і гарантує її права.
Буратіно: А що це таке – Конституція?
Мальвіна: Конституція – це Основний Закон будь-якої держави. У ній записані усі правила, за якими повинні жити люди цієї країни. Правила ці ні в якому разі не можна порушувати! За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян. В маленьких громадян є ще й своя Конституція. Вона називається „Конвенція про права дитини”. Конспектуйте, конспектуйте, Буратіно! Наступного разу будете розказувати біля дошки, що таке права людини.
Демонстрація відеоролика «Історія прав людини», створеного міжнародним рухом «Молодь за права людини».
Мальвіна: Запам’ятайте, Буратіно: кожна держава повинна піклуватися про своїх громадян: про чоловіків і жінок, багатих і бідних, про людей усіх національностей, будь-якого кольору шкіри – в тому числі і про маленьких громадян. Усі люди народжуються вільними і рівними, усі мають однакові достоїнства і права. Усі наділені розумом і повинні ставитись один до одного, як брати і сестри.
Буратіно: Та це дурість якась написана! Люди не можуть народжуватись однаковими, рівними: наприклад, мій сусід, хлопчик, коли народився, важив 3 кг, а його братик – 2 з половиною…
Мальвіна: Послухай: народжуватись рівними – це не значить народжуватись однаковими на зріст і вагу або однаково сильними чи красивими. Це значить – народжуватися людьми з однаковими прававами й можливостями. Адже ж ніхто ще не народився на світ міністром з портфелем або генералом з пагонами!
Виступ учня-читця
Хай різні в дітей і шкіра, і мова,
Посмішка інша і різні думки,
Право у них є усіх однакове –
Бути потрібними – не навпаки.
Демонстрація слайд-шоу на тему толерантності «Наш світ – це ми"
Буратіно: Виходить, що держава повинна піклуватися про своїх громадян?
Мальвіна: О, ви робите незвичайні успіхи, Буратіно!.. І лише одна-однісінька країна відмовилася – це Країна Дурнів.
Буратіно: Я дуже розумний! Я тепер знаю свої права!
Мальвіна: А хвастатися негарно!
Буратіно: Вибачте, але мені так приємно, що тепер ніхто і ніколи не зможе мене обдурити і потягнути у Країну Дурнів, тому що я знаю закони.
Ведуча. Отже, друзі, давайте підведемо підсумки сьогод­нішньої зустрічі.
Ведучий. У кожного з нас є права, і ми повинні добре знати їх, щоб захистити себе, якщо хтось хоче нас образити.
Ведуча. Але слід знати не лише свої права, але й обо­в'язки. Прагнучи відстояти свою свободу, не утискайте свобо­ду інших.
Ведучий. А наостанок ми хочемо подарувати вам гарну пісню і повітряні кульки.
На сцену виходять усі учасники і виконують пісню «Вогонь сердець» (до 20-річчя Конвенції ООН про права дитини, слова і музика: Kishe)



Де народжується мрія і куди вона веде?
Різнокольорові фарби для життя нам дає.
Зазирніть у їхнє серце,
Повне справжніх сподівань,
Разом з твоїм б'ється,
Ти оберегом для нього стань!
Обіймемо, збережемо це нове життя!
Приспів:
Поруч треба йти,
Разом мріяти про ту висоту!
Вір у головне! Адже в тебе сила є!
Щоб вогонь в серцях дітей не згас,
Бо залежить це лише від нас.
Маємо змінити світ – настав той час!

Хай дорослі пам'ятають:
Ми так прагнемо тепла!
Хай не забувають -
Ми всі з єдиного джерела!
Я все можу! Я це знаю!
Це моє життя!
Приспів.
Майбутнє малят,
Їх радісний сміх
Об'єднує всіх людей,
Руку їм дай,
Байдужим не будь,
І знай: нема чужих дітей!
Приспів.


  


ДОДАТКИ
Додаток 1.
ВИСЛОВИ ПРО ПРАВА ТА ЇХ ЗАХИСТ
    
ü  Я не згоден з тим, що ви говорите, проте буду до останньої краплини крові захищати ваше право висловлювати свою думку.
ü  Втратити свободу може лише той, хто не вмів її захищати (Вольтер, французький просвітитель епохи Просвітництва)
ü  Немає людини, яка б не любила свободу; але справедлива людина вимагає її для всіх, а несправедлива лише для себе (Л. Берне)
ü  Закони створені для того, щоб сильний не був всемогутнім.
(Латинське прислів’я)
ü  Нам потрібні реформи, а не революції. Нам потрібне толерантне, досконаліше, людяніше суспільство. (А. Сахаров, радянський вчений в галузі ядерної фізики)
ü  Сутність закону — любов до людини. (Шекспір)
ü  Демократія це не влада більшості, а захист меншості (А. Камю)
ü  Демократія це не тільки право вибору, але й складні механізми, що дають можливість цим правом скористатись. (О. Лаціс)
ü  Справжня рівність громадян полягає в тому, аби всі однаково були підпорядковані законам. (Ж. Д’аламбер)
ü  Дотримання законів не обмеження, а запорука справжньої свободи. (Станіслав Оріховський-Роксолан)
ü  Рівність прав не в тому, що всі ними користуються, а в тому, що вони надані. (Сенека)
ü  Свобода дає право робити те, що не шкодить іншим. (Е. Клаудіус)
ü  Свобода є правом робити все, що дозволено законом. (Ш. Монтеск’є)
ü  За природними обдаруваннями всі люди рівні — чи вони греки, чи варвари… Всі ми вдихаємо повітря ротом і носом. (Антифонт, філософ-софіст, V ст. до н. е.)
ü  Божество створило усіх вільними, і ніхто не є рабом від природи. (Алкідам Елейський)
Додаток 2.
Календар правових дат
Завжди корисно мати зачіпки, до яких можна «прив’язати ідеї» для позакласних заходів. Наведений нижче список міжнародних пам’ятних дат надасть вам чимало ідей. Окрім цих дат, існує чимало національних, культурних і релігійних річниць та подій, які можна використовувати як інформаційні приводи.
Березень
8 Міжнародний жіночий день
21 Міжнародний день боротьби проти расової дискримінації
24 Всесвітній день боротьби проти туберкульозу


Квітень
7 Всесвітній день здоров’я
Травень
3 Всесвітній день свободи преси
31 Всесвітній день боротьби проти куріння Червень
1 День захисту дітей
                          
4 Міжнародний день захисту дітей – жертв агресії
12 Всесвітній день боротьби проти застосування дитячої праці
26 Міжнародний день боротьби проти наркоманії та незаконної торгівлі наркотиками
Серпень
9 Міжнародний день корінних народів
12 Міжнародний день молоді
23 Міжнародний день пам’яті скасування работоргівлі
Вересень
8 Міжнародний день грамотності
21 Міжнародний день захисту миру
Жовтень
5 Всесвітній день учителя
24 День ООН
Листопад
16 – Міжнародний день толерантності.
20 Всесвітній день дітей
25 Міжнародний день ліквідації насильства стосовно жінок
Грудень
1 Всесвітній день боротьби проти СНІДу
2 Міжнародний день заборони рабства
3 Міжнародний день людей з особливими потребами
5 Міжнародний день волонтерів
Міжнародний день радіо та телебачення в інтересах дитини
10 День прав людини
18 Міжнародний день мігранта




1 коментар:

Віталій сказав...

Для початку дуже добре!!! Успіхів у наповненні блогу!!!